FITMIN DOG SUMMER GAMES

czech czech czech
czech

Dva dny letních psích her ve vodě i na souši. Poměřování ovladatelnosti, vytrvalosti a přesnosti v několika závodech. Hlavním závodem je EURO CUP RH-W 2023 při kterém poměří své dovednosti záchranářští psi ze několika evropských zemí. Dále si můžete vyzkoušet nejnáročnější vytrvalostní závod v ČR pro psovody a jejich psy nebo sestavit tým a zaběhnout si štafetový překážkový závod. Každý si na hrách vybere na co stačí a v mezičase můžete sledovat mezinárodní klání psích vodních záchranářů.


O akci

SAR-DOG.CZ ve spolupráci se Záchrannou brigádou kynologů Královéhradeckého kraje, pořádá za technické podpory VZS ČČK a obce Líšťany ve dnech 13.9. - 17.9. 2023 první ročník letních psích her, který nese název FITMIN DOG SUMMER GAMES 2023.

Akce je pojata jako kynologická a sportovně společenská událost, jejíž součástí kromě hlavních závodů budou také charitativní a doprovodné akce. Hlavní závody proběhnou v pátek 15.9. a v sobotu 16.9. na vodní hladině a v okolí hráze Hracholuské přehrady. Centrem akce bude kemp VZS ČČK Keramika, kde bude probíhat vyhlašování výsledků jednotlivých závodů a již zmíněný doprovodný program.

Hlavní sportovní program je rozdělen na dvě části, které se budou konat paralelně.
- EURO CUP RH-W
- IRON DOG RACE

Pokud vás tato akce oslovila můžete se připojit k události na FB, kde budeme zveřejňovat aktuální informace k akci. Link na FB událost: https://fb.me/e/2cJ5FHUqb

Kontakt:
FITMIN DOG SUMMER GAMES
Martin Brandner
vedoucí akce
tel. +420 721 168 030

EURO CUP RH-W
Kristýna Horynová
vedoucí závodu
tel.: +420 776 470 955

IRON DOG RACE CZ
Šimon Vokurka
vedoucí závodu
tel: +420 773 077 404

E-mail: dogsummergames@seznam.cz

Ubytování

Každý závodník si ubytování zajišťuje sám. +(420) 608 749 745 rezervace@kempkeramika.cz www.kempkeramika.cz


EURO CUP RH-W 2023

Tradiční každoroční závod záchranářských psů ve vodních pracech EURO CUP RH-W 2023, jedná se o prestižní závod se zápisem zkoušky s mezinárodní účastí. Závodit se bude podle IRO mezinárodního zkušebního řádu pro záchranné psy.

Posuzovat budou dva rozhodčí:
- Pavel Šabacký (Sirius) mezinárodní IRO rozhodčí
- Michal Svoboda (SZBK) národní FCI a SZBK rozhodčí

Závodit se bude ve všech třech kategoriích pokročilosti. Začátečníci RH-W V, pokročilí RH-W A a mistrovská třída RH-W B. Závod je rozdělen do dvou dnů. Závodní dění budou moci diváci sledovat z vyhrazených míst - můžete se těšit, uvidíte cviky jako jsou záchrana tonoucího, donesení záchranné pomůcky, vlečení lodi psem, poslušnost na souši, vytrvalostní plavání, atd.. Již nyní přislíbili účast závodníci ze CZ, SK, SL, PL a DE.

Přihlašování na EURO CUP RH-W 2023 najdete zde:
https://www.zachranari.cz/plan/euro-cup-rh-w_1705.html

Cviky:

RH-W V
1. Distanční plavání 300m
2. Ovladatelnost na vodítku
3. Průchod skupinou osob
4. Změny poloh
5. Dlouhodobé odložení s rušivými vlivy
6. Jízda na surfovém prkně
7. Aport z vody
8. Jízda na člunu
9. Přinesení provazu ze břehu
10. Záchrana tonoucího ze břehu

RH-W A
1. Distanční plavání 500 m
2. Ovladatelnost bez vodítka
3. Změny poloh
4. Nesení psa a jeho předání
5. Dlouhodobé odložení s rušivými vlivy
6. Aport z vody hozený ze břehu
7. Jízda na surfu 20 m
8. Ovladatelnost na vzdálenost 20 m
9. Jízda ve člunu
10. Přinesení záchranné pomůcky ze břehu vzdálenost 25 m
11. Záchrana tonoucího ze břehu vzdálenost 25 m
12. Přinesení záchranné pomůcky ze člunu vzdálenost 25 m
13. Záchrana tonoucího ze člunu vzdálenost 25 m
14. Přivlečení nepojízdné lodi vzdálenost 25 m

RH-W B
1. Distanční plavání 800 m
2. Ovladatelnost bez vodítka
3. Změny poloh s losováním
4. Nesení psa a jeho předání
5. Dlouhodobé odložení s rušivými vlivy
6. Jízda na surfu
7. Ovladatelnost na vzdálenost
8. Aport z vody hozený ze člunu
9. Jízda ve člunu
10. Přinesení záchranné pomůcky ze břehu na vzdálenost 40 m
11. Záchrana tonoucího ze břehu na vzdálenost 40 m
12. Přinesení záchranné pomůcky ze člunu na vzdálenost 40 m
13. Záchrana tonoucího ze člunu na vzdálenost 40 m
14. Přivlečení nepojízdného člunu na vzdálenost 40 m

IRO Zkušební řád v češtině bez dodatku:

https://www.zachranari.cz/soubory/dokumenty/1546957523-TxMhIEFO5W3K6Pv7rRcagSqo wBzinpL4.pdf

IRON DOG RACE CZ

Druhou a větší částí her budou vytrvalostní, překážkové a rychlostní závody pro kynologické týmy ve složení psovod a pes. Každý si jistě najde závod, který mu bude vyhovovat. Vybírat budete moci z následujících závodů.

Dog relay-race 2-2-2

Štafetový závod překážkového běhu pro tříčlenné kynologické týmy na 3 x 2 km

Dog Biatlon

Závod na 3 x 2 km se střelbou z laserové sportovní zbraně. Po prvním úseku následuje střelba ve stoje a po druhém úseku střelba v leže.

IRON.SAR-DOG.CZ

Jedinečný závod, který nemá v současné době v ČR obdoby. Triatlon, má dvě verze long a short.
Long verze: plavání se psem 1 km, jízda na koloběžce se psem 10 km a běh se psem 10 km
Short verze: plavání se psem 400 m, jízda na koloběžce 3 km a běh se psem 3 km

Přihlašování zde: https://forms.gle/pJWXXJXqkDTFm4su8

Harmonogram

St 13.9.

9:00-11:00 Individuální tréninky EURO CUP 2023 RH-W
13:00-16:00 Tréninky s figurantem ve vodě EURO CUP 2023 RH-W

Čt 14.9.

Volno pro závodníky (příprava stanovišť)

Pá 15.9.

9:00 -17:00 Poslušnosti a dovednosti EURO CUP 2023 RH-W
9:30 - 11:00 Dog relay-race 2-2-2
12:00 Vyhlášení výsledků Dog relay-race
12:30 - 14:00 IRON SAR-DOG.CZ 0,4-3-3
14:00 - 17:00 IRON SAR-DOG.CZ 1-10-10
18:00 Vyhlášení výsledků IRON SAR-DOG.CZ
19:00 Vystoupení hud. skupiny / Dj

So 16.9.

9:30-11:00 Dog Biatlon 2-2-2
11:00-12:00 Charitativní běh pro psí útulky
13:00 Vyhlášení výsledků Dog Biatlon 2-2-2
9:00-17:00 Vodní práce EURO CUP 2023 RH-W
18:00 Vyhlášení výsledků EURO CUP 2023 RH-W
19:00 Vystoupení hud. skupiny / Dj

Ne 17.9.

Odjezd

Pořadatel si vyhrazuje právo na změnu v harmonogramu.



Rozhovor s rozhodčími

Dvojitý rozhovor s rozhodčími EURO CUP RH-W 2023

připravili Martin Brandner a Štěpánka Luhanová

Pozvání k rozhovoru o sportovní vodní záchranařině dle IRO zkušebního řádu přijali mezinárodní IRO rozhodčí Pavel Šabacký a národní FCI a SZBK rozhodčí Michal Svoboda. Ve dnech 15 a 16. září se koná mezinárodní závod EURO CUP RH-W 2023, který má v rámci SZBK letitou tradici. Zeptali jsme se rozhodčích nejen na detaily tohoto závodu, ale také na osobní zkušenosti a specifika výcviku záchranářských psů v rámci vodních prací.



1. Vím, že vodní práce dle IRO zkušebního řádu nejsou tak rozšířené zde v ČR jako plochy a sutiny. Proč si myslíte, že tomu tak je a jak je tomu tak i zahraničí?

MS: Těch důvodů, proč vodní práce dělá daleko méně lidí než ostatní práce se záchrannými psy je hned několik. Hlavní je náročnost na vybavení, kvalitní pomocníky a prostředí, kde můžete trénovat. Pro trénink je důležité i počasí a je tedy opravdu málo příležitostí trénink zorganizovat. Dalším důvodem, proč se pracem ve vodě věnuje daleko méně lidí je vhodnost plemene, chuť konkrétního jedince pro práci ve vodě a zkušenosti lidí s tímto druhem tréninku. Bez zkušeného instruktora a šikovných pomocníků většinou vzniknou špatné návyky, obavy a nepříjemné pocity psa, které je pak těžké napravit.

PŠ: Vodní práce podle IPO-R jsou zaměřeny víceméně sportovně, jako doplňková aktivita v letním období. Ne každý tráví léto u vody, ne každého tato činnost zajímá, ne každý má pro tento sport podmínky, to znamená: vybavení, kolektiv stejně nadšených lidí, vodní plochu. Ne každý pes tuto činnost dělá rád nebo má pro ni fyzické předpoklady. To vše dohromady je asi důvodem, proč u nás i v zahraničí cvičí vodní záchranu jen úzká skupina psovodů.

2. Jedna z disciplín je plavání psa za člunem na 300, 500 a 800 metrů. Laik si představí plavání, co na to může být? Řekněte nám tedy, co konkrétně posuzuje rozhodčí na této disciplíně?

MS: Zásadním důvodem pro tuto disciplínu je prověření fyzické zdatnosti psa ve vodě a správná technika plavání, které spolu úzce souvisí. Téměř každý pes umí plavat, ale pokud neplave správně technicky, tak dlouho nevydrží. Má-li být pak ve vodní záchranařině platným pomocníkem, tak toto musí zvládat a musí to pro něj být přirozené. Je to jako s běháním u lidí, v technice a lehkosti pohybu je opravdu velký rozdíl. Při posuzování je pro mě důležitá ochota vyskočit ze člunu, technika plavání včetně rovnoměrného tempa a kondice psa.

PŠ: U cviku plavání za lodí se posuzuje především chování psa. Mnozí jedinci totiž plavou proto, aby se dostali k lodi a k páníčkovi. Pes musí plavat klidně, vyrovnaným tempem a bez obav. Po cviku se pak sleduje, jak jej plavání vyčerpalo, tedy kondice. Hodnotí se i vyskočení z lodi a naložení zpět.

3. Po přečtení zkušebního řádu, to dělá dojem, že se zkouška ve všech stupních neustále točí kolem povelů jako přines, odnes, tedy kolem aportů v různých modifikacích (donesení záchranné pomůcky, přivlečení tonoucího nebo lodě a další). Co zde rozhodčí konkrétně posuzuje, co je to gró cviku, je to rychlost, přesnost...?

MS: Pokud se budeme bavit pouze v intencích zkušebního řádu IRO, tak ano, přinášení a donášení čehokoli kamkoli v rámci vody je hlavní podstatou. Je to příprava pro psy pomáhající při práci vodních záchranářů. V ČR se hodně specializujeme a nejvíce zásahů pak máme při hledání utonulých, ale to je jiný zkušební řád. Při práci se posuzuje hlavně chuť a ochota pro splnění cviků a samozřejmě pak samotné dokončení cviku.

PŠ: Všechny cviky přinášení, ať už směrem ke psovodovi nebo osobě ve vodě, na surfu, v lodi, by měly být provedeny precizně. Od uchopení aportu, lana nebo kruhu, po předání cílovému subjektu.

4. Michale, v dobách kdy vodní práce byly součástí Mistrovství světa záchranných psů jsi úspěšně reprezentoval ČR pod organizací SZBK a stal se Mistrem světa. Popiš nám, jaká atmosféra provázela závody.

MS: Bohužel moje vzpomínky na Mistrovství světa v roce 2007 jsou hodně ovlivněné právě atmosférou, která tam panovala. Byl to první ročník a pořádající organizace měla vidinu, že získají právě ten titul pro sebe. Nakonec jsem byl jediný, který se svým psem splnil všechny disciplíny i přes urputnou snahu pomocníků to dělat těžší. Tím pádem jsem splnil limit pro získání zkoušky a právo být vyhodnocen. Následné zdlouhavé a autoritářské řešení různých protestů k dobrému pocitu nepřidalo. I díky takovým zážitkům lpím na tom, aby mé posuzování a hodnocení psů bylo bez ohledu na okolní vlivy vždy korektní a správné. Je přeci tak krásné a kolikrát dojemné, když po složení zkoušky může psovod s čistým srdcem přijímat oprávněné gratulace.

5. Přibliž nám, jaké povahové rysy nejraději vidíš na psech, které posuzuješ ve vodních pracech.

MS: U vodních prací je to podobné jako u ostatních směrů v záchranařině. Není to pouze o povahových vlastnostech, ale o komplexnosti psa. Pro mě je daleko příjemnější se dívat na psa, který i přes své obavy zapojí srdíčko a překoná sám sebe, než pes, který sice vše umí téměř dokonale jednotlivé cviky, ale jakákoli komplikace mu to dokáže zhatit a vzít chuť do práce. S tím je spjat i vzájemný vztah s psovodem, důvěra a ochota.

PŠ: Možná vás překvapí, ale mám rád psy, kteří nejsou úplně pobláznění vodou. Není ideální, když mají černo před očima – voda, voda, voda. Je dobře, když vnímají psovoda, soustředí se na cviky a vodu mají prostě rádi.

6. Mnoho psovodů má obavy, aby se jim netopil pes a přemýšlí, že by psovi dal plovací vestu. Pokud vím, tak zkušební řád to nezakazuje. Co ty si myslíš o psích plovacích vestách?

MS: Toto téma je složitější a odpověď není úplně jednoznačná, jak by se mohlo zdát. Záleží tedy spíš na konkrétním použití. Pokud pes již nastupuje na vodní zkoušky, tak je předpoklad, že umí plavat a v tu chvíli mu plovací vesta spíš stěžuje pohyb a plavání. Je dobrá pouze pro pomoc psovi při nalézání do člunu a tažení neplavce v nesnázích, něž že by mu pomáhala s plaváním. V tu chvíli pak stačí pouze postroj, za který lze psa bezpečně uchopit. Toto je pohled v rámci vodních prací a zkoušek. Pokud se jedná o praxi, pobytu na lodi či jiných aktivitách na vodě, tak tam je plovací vesta brána jako záchranný prostředek a tam bych jí naopak doporučoval.

PŠ: Plovací vesty jsou pro mnohé psovody zaklínadlo, že se bude psovi lépe a bezpečněji pracovat. To první není tak zcela pravda. Pes musí být na vestu dobře zvyklý a umět v ní plavat a cvičit, je totiž nadnášen, a ne vždy je to pro něj výhoda. Osobně bych dával přednost postroji.

7. Pavle, součástí zkoušky je také takzvaná suchozemská poslušnost. Jak se to se střelbou za chůze a při odložení?

PŠ: U zkoušek lavinových a u zkoušek vodní záchrany se při poslušnosti nestřílí.

8. Poslušnost se prověřuje také ve vodě a to například při cviku ovladatelnost na vzdálenost. Pes musí plavat vyslaným směrem k viditelnému místu jako je např. loď. Po dosažení místa pes plave na druhý bod. Co když se stane, že pes začne “bloudit”. Jak psa správně korigovat/navést? Kolik povelů může psovod použít?

MS: Toto je jedna z disciplín, kdy se jasně ukáže, jak je správně nacvičená práce ve vodě a souhra s psovodem. Pokud pes jasně pochopí vysílání do směrů, tak bude plavat vytýčeným směrem i bez viditelného místa, které je pro něj pak spíše pomocný bod. Počet povelů je daný zkušebním řádem a výrazně se neliší od ostatních zkoušek. Při vodních pracech se pak častěji setkávám s tím, že psovodi dávají velké množství zbytečných či nevhodně použitých povelů, čímž si celkový dojem hodně kazí a psovi nepomáhají.

PŠ: Cvik ovladatelnost na vzdálenost má svá specifika. Jednak neexistuje středový bod (na cvičišti např. kužel) a body ke kterým pes plave jsou jen dva (na suchu 3). Jinak jsou pravidla stejná, to znamená, že jeden povel je v pořádku, druhý znamená maximálně „dobře“ (pro daný směr), třetí maximálně „uspokojivě“ a další „neuspokojivě“.

9. V průběhu závodů, zkoušek se občas vyskytnou i situace, které vedou k ukončení nebo dokonce k diskvalifikaci kynologického týmu. V jakých případech je pes resp. pes a psovod diskvalifikován nebo ukončena práce?

MS: Pro diskvalifikaci jsou jasná pravidla a chování, které je nepřípustné. Nejdůležitější je agrese vůči pomocníkům či jiným psům. U vodních prací je to o daleko větší citlivosti při posuzování, protože ke kontaktu s pomocníkem dochází už z podstaty některých cviků a je opravdu velký rozdíl, pokud dojde ke kousnutí z pouhé nešikovnosti pomocníka při podávání např. lana nebo z agrese. Na druhou stranu musím s potěšením říci, že psi, kteří cvičí vodní práce jsou zvyklí na kontakt s lidmi a agresivní chování znamenající diskvalifikaci jsem za víc jak 20 let co se tím zabývám nezaznamenal. Další možností je ukončení práce a to hlavně z důvodu nechutě k práci, odmítání poslušnosti či neschopnosti dál pokračovat. To je stejné jako o ostatních směrů výcviku a většinou práci, pokud není přehnaně ambiciózní či nepozorný ke svému psovi, ukončí sám psovod.

PŠ: Asi nejznámější důvod diskvalifikace je jakákoliv agresivita psa vůči osobám nebo jiným psům. Dále i protipól povahy, tedy výrazný strach. Pes ovšem nemusí být připuštěn ke zkoušce vůbec, pokud si například nenechá přečíst čip nebo jej nelze najít. Samozřejmě můžeme zkoušku zastavit pro nesportovní chování psovoda (a to kdykoliv během celých zkoušek), pro nedostatečnou připravenost psa, jeho neovladatelnost. Další důvody mohou být fyzické tělesné omezení psa nebo psovoda, používání nepovolených odměn nebo motivačních prostředků během práce, použití donucovacích prostředků. Málo známý důvod dodatečné diskvalifikace je bezdůvodné (neomluvené) opuštění zkoušek.

10. Co byste popřáli našim závodníkům?

MS: Závodníkům bych přál, aby po celou dobu zkoušky i po ní viděli v očích svého psa radost z práce a nemuseli mít výčitky, že to pejsek dělá pouze pro ně.

PŠ: Psovodům bych chtěl popřát, aby soutěživost a snahu o co nejlepší umístění vyměnili za radost z práce se svým čtyřnohým parťákem. Taky aby nebyli nervózní a uvědomili si, že dělají svého koníčka, a tudíž by měli mít potěšení a ne nervy. Samozřejmě ale, aby jim pejsci pracovali tak, jak se to v tréninku naučili.

Děkuji oběma za rozhovor.

Partneři




zapůjčí závodníkům koloběžky

zapůjčí laserovou střelnici na závod DOG BIATLON

Zwei Tage Sommerspiele für Hunde und ihre Besitzer im Wasser und an Land. Die Teilnehmer messen sich in mehreren Prüfungen in der Unterordnung, Ausdauer und Gewandheit. Die Hauptprüfung ist der EURO CUP RH-W 2023, bei dem sich Rettungshunde aus verschiedenen Ländern Europas untereinander messen werden.
Des Weiteren könnt ihr an der anspruchvollsten Ausdauerprüfung für Hundeführer und ihre Hunde in der Tschechischen Republik teilnehmen oder ein Team zusammenstellen und beim Staffel-Hindernislauf mitmachen. Jeder kann sich bei den Sommerspielen das aussuchen, was ihm am meisten zusagt und in der Zwischenzeit beim internationalen Wettbewerb der Wasserrettungshunde zuschauen.


Über die Veranstaltung

SAR-DOG.CZ veranstaltet in der Zusammenarbeit mit dem Rettungshundeverband des Kreises Hradec Kralove, technisch unterstützt durch die VZS ČČK und Gemeinde Líšťany , vom 13.- 17.09.2023 die ersten Sommerspiele für Hunde. FITMIN DOG SUMMER GAMES 2023 genannt.

Die Veranstaltung wird als kynologischer und sportlich-gesellschaftlicher Anlass aufgenommen. Neben den Hauptwettkämpfen wird auch ein karitatives und begleitendes Rahmenprogramm geboten.
Die Hauptwettkämpfe finden am Freitag den15.09. und am Samstag den 16.09. auf der Wasseroberfläche und in der Umgebung des Staudamms Hracholusky statt. Das Zentrum der Veranstaltung bildet das Camp VZS ČČK Keramika, wo sowohl die Ergebnisse der einzelnen Wettkämpfe verkündet werden als auch das schon erwähnte Rahmenprogramm stattfinden wird.

Das hundesportliche Hauptprogramm ist in zwei Teile aufgeteilt, welche parallel stattfinden werden.
- EURO CUP RH-W
- IRON DOG RACE

Sollten Sie sich von dieser Veranstaltung angesprochen füllen, so können Sie sich gerne der Aktion auf FB anschließen. Wir werden da aktuelle Informationen zu der Veranstaltung veröffentlichen. Der Link hierzu: https://fb.me/e/2cJ5FHUqb

Ansprechpartner:
FITMIN DOG SUMMER GAMES
Martin Brandner
Hauptveranstalter
tel. +420 721 168 030

EURO CUP RH-W
Kristýna Horynová
Leiterin des Wettkampfes
tel.: +420 776 470 955

IRON DOG RACE CZ
Šimon Vokurka
Leiter des Wettkampfes
tel: +420 773 077 404

E-mail: dogsummergames@seznam.cz

Unterkunft

Jeder Teilnehmer organisiert sich die Unterkunft selbst. +(420) 608 749 745 rezervace@kempkeramika.cz www.kempkeramika.cz


EURO CUP RH-W 2023

Die jährlich stattfindende Rettungshundeprüfung in der Wasserarbeit, EURO CUP RH-W ist eine prestigeträchtige Prüfung mit internationaler Beteiligung. Geprüft wird nach der internationalen Prüfungsordnung der IRO für Rettungshunde.

Zwei Richter kommen zum Einsatz:
- Pavel Šabacký (Sirius) internationaler IRO Richter
- Michal Svoboda (SZBK) nationaler FCI und SZBK Richter

Es werden alle drei Prüfungsstufen geprüft. RH-W V (Anfänger), RH-W A (Fortgeschrittene) und RH-W B (Meisterklasse). Die Prüfung ist auf zwei Tage aufgeteilt. Das Prüfungsgeschehen können die Zuschauer von ausgewiesenen Stellen beobachten. Ihr könnt euch freuen, denn es werden Übungen wie die Rettung eines Ertrinkenden, das Bringen eines Rettungsgerätes, das Ziehen eines Bootes durch einen Hund, Unterordnung an Land, Distanzschwimmen, usw. zu sehen sein. Aktuell haben bereits Teilnehmer aus CZ, SK, SL, PL und DE zugesagt.

Zum EURO CUP RH-W 2023 könnt ihr euch hier anmelden:
https://www.zachranari.cz/plan/euro-cup-rh-w_1705.html

Übung:

RH-W V
1.Distanzschwimmen 300m
2.Leinenführigkeit
3.Gehen durch eine Personengruppe
4.Positionswechsel
5.Ablegen unter Ablenkung
6.Bringen eines Rettungsgerätes vom Ufer aus
7.Apportieren aus dem Wasser
8.Fahren mit einem Boot
9.Bringen eines Rettungsgerätes vom Ufer aus
10.Aufsteigen und Fahren mit einem Surfbrett

RH-W A
1.Distanzschwimmen 500m
2.Freifolge mit Personengruppe
3.Positionswechsel
4.Tragen und Übergeben
5.Ablegen unter Ablenkung
6.Apportieren aus dem Wasser
7.Aufsteigen und Fahren mit einem Surfbrett
8.Lenkbarkeit auf Distanz
9.Fahren mit einem Boot
10.Bringen eines Rettungsgerätes vom Ufer: Leine, Distanz 25 m
11.Holen einer Person vom Ufer aus: Geschirr, Distanz 25 m
12.Bringen eines Rettungsgerätes vom Boot: Leine, Distanz 25 m
13.Holen einer Person vom Boot aus: Geschirr, Distanz 25 m
14.Transport eines fahruntüchtigen Bootes: Ruderboot, Distanz 25 m

RH-W B
1.Distanzschwimmen 800m
2.Freifolge mit Personengruppe
3.Positionswechsel mit auslosen
4.Tragen und Übergeben
5.Ablegen unter Ablenkung
6.Aufsteigen und Fahren mit einem Surfbrett
7.Lenkbarkeit auf Distanz
8.Bringen aus dem Wasser, Wurf vom Boot
9.Fahren mit einem Boot
10.Bringen eines Rettungsgerätes vom Ufer, Distanz 40 m
11.Holen einer Person vom Ufer aus, Distanz 40 m
12.Bringen eines Rettungsgerätes vom Boot, Distanz 40 m
13.Holen einer Person vom Boot aus, Distanz 40 m
14.Transport eines fahruntüchtigen Bootes, Distanz 40 m


IRO-Prüfungsordnung:

https://www.iro-dogs.org/fileadmin/user_upload/FCI_IRO_Internationale_Pruefungsordnung_IPO-R.pdf

Zusatz:

https://www.iro-dogs.org/fileadmin/user_upload/FCI_IRO_Internationale_Pruefungsordnung_IPO-R_Zusatz.pdf

IRON DOG RACE CZ

Der zweite und größere Teil der Sommerspiele sind die Ausdauer-, Hindernis- und Geschwindigkeitsprüfungen für Teams, bestehend aus Hundeführer und Hund. Jeder wird garantiert die Prüfung finden, die ihm zusagt. Ihr könnt aus den nachfolgenden Prüfungen auswählen:

Dog relay-race 2-2-2

Staffellauf mit Hindernissen für 3er Teams auf 3 x 2 km

Dog Biathlon

Wettkampf auf 3 x 2 km incl. Schießen mit einer Sportlaserwaffe. Nach dem ersten Abschnitt wird im Stehen geschossen, nach dem 2.Abschnitt im Liegen.

IRON.SAR-DOG.CZ

Ein einzigartiger Wettkampf, der in der heutigen Zeit in Tschechien seinesgleichen sucht. Der Triathlon hat zwei Versionen, lang und kurz.
Lange Version: Schwimmen mit Hund 1 km, Fahren mit dem Tretroller und Hund 10 km, Laufen mit Hund 10 km
Kurze Version: Schwimmen mit Hund 400 m, Fahren mit dem Tretroller und Hund 3 km, Laufen mit Hund 3 km

Anmeldung möglich hier: https://forms.gle/pJWXXJXqkDTFm4su8

Zeitplan

Mittwoch 13.09.2023

9:00 - 11:00 Individuelles Training EURO CUP RH-W
13:00 - 16:00 Training mit Hilfsperson im Wasser

Donnerstag 14.09.2023

Freier Tag für die Teilnehmer (Aufbau)

Freitag 15.09.2023

9:00 - 17:00 Unterordnung und Gewandheit EURO CUP 2023 RH-W
9:30 - 11:00 Dog relay-race 2-2-2
12:00 Bekanntgabe der Ergebnisse des Dog relay-race
12:30 - 14:00 IRON SAR-DOG.CZ 0,4-3-3
14:00 - 17:00 IRON SAR-DOG.CZ 1-10-10
18:00 Bekanntgabe der Ergebnisse des IRON SAR-DOG.CZ
19:00 Auftritt der Band/Dj

Samstag 16.09.2023

9:30 - 10:00 Dog Biathlon 2-2-2
11:00 - 12:00 Karitativer Lauf für Tierheime
13:00 Bekanntgabe der Ergebnisse des Dog Biathlon
9:00 - 17:00 Wasserarbeit EURO CUP 2023 RH-W
18:00 Bekanntgabe der Ergebnisse des EURO CUP 2023 RH-W
19:00 Auftritt der Band/Dj

Sonntag 17.09.2023

Abreise

Der Veranstalter behält sich das Recht vor den Zeitplan zu ändern.



Rozhovor s rozhodčími

Dvojitý rozhovor s rozhodčími EURO CUP RH-W 2023

připravili Martin Brandner a Štěpánka Luhanová

Pozvání k rozhovoru o sportovní vodní záchranařině dle IRO zkušebního řádu přijali mezinárodní IRO rozhodčí Pavel Šabacký a národní FCI a SZBK rozhodčí Michal Svoboda. Ve dnech 15 a 16. září se koná mezinárodní závod EURO CUP RH-W 2023, který má v rámci SZBK letitou tradici. Zeptali jsme se rozhodčích nejen na detaily tohoto závodu, ale také na osobní zkušenosti a specifika výcviku záchranářských psů v rámci vodních prací.



1. Vím, že vodní práce dle IRO zkušebního řádu nejsou tak rozšířené zde v ČR jako plochy a sutiny. Proč si myslíte, že tomu tak je a jak je tomu tak i zahraničí?

MS: Těch důvodů, proč vodní práce dělá daleko méně lidí než ostatní práce se záchrannými psy je hned několik. Hlavní je náročnost na vybavení, kvalitní pomocníky a prostředí, kde můžete trénovat. Pro trénink je důležité i počasí a je tedy opravdu málo příležitostí trénink zorganizovat. Dalším důvodem, proč se pracem ve vodě věnuje daleko méně lidí je vhodnost plemene, chuť konkrétního jedince pro práci ve vodě a zkušenosti lidí s tímto druhem tréninku. Bez zkušeného instruktora a šikovných pomocníků většinou vzniknou špatné návyky, obavy a nepříjemné pocity psa, které je pak těžké napravit.

PŠ: Vodní práce podle IPO-R jsou zaměřeny víceméně sportovně, jako doplňková aktivita v letním období. Ne každý tráví léto u vody, ne každého tato činnost zajímá, ne každý má pro tento sport podmínky, to znamená: vybavení, kolektiv stejně nadšených lidí, vodní plochu. Ne každý pes tuto činnost dělá rád nebo má pro ni fyzické předpoklady. To vše dohromady je asi důvodem, proč u nás i v zahraničí cvičí vodní záchranu jen úzká skupina psovodů.

2. Jedna z disciplín je plavání psa za člunem na 300, 500 a 800 metrů. Laik si představí plavání, co na to může být? Řekněte nám tedy, co konkrétně posuzuje rozhodčí na této disciplíně?

MS: Zásadním důvodem pro tuto disciplínu je prověření fyzické zdatnosti psa ve vodě a správná technika plavání, které spolu úzce souvisí. Téměř každý pes umí plavat, ale pokud neplave správně technicky, tak dlouho nevydrží. Má-li být pak ve vodní záchranařině platným pomocníkem, tak toto musí zvládat a musí to pro něj být přirozené. Je to jako s běháním u lidí, v technice a lehkosti pohybu je opravdu velký rozdíl. Při posuzování je pro mě důležitá ochota vyskočit ze člunu, technika plavání včetně rovnoměrného tempa a kondice psa.

PŠ: U cviku plavání za lodí se posuzuje především chování psa. Mnozí jedinci totiž plavou proto, aby se dostali k lodi a k páníčkovi. Pes musí plavat klidně, vyrovnaným tempem a bez obav. Po cviku se pak sleduje, jak jej plavání vyčerpalo, tedy kondice. Hodnotí se i vyskočení z lodi a naložení zpět.

3. Po přečtení zkušebního řádu, to dělá dojem, že se zkouška ve všech stupních neustále točí kolem povelů jako přines, odnes, tedy kolem aportů v různých modifikacích (donesení záchranné pomůcky, přivlečení tonoucího nebo lodě a další). Co zde rozhodčí konkrétně posuzuje, co je to gró cviku, je to rychlost, přesnost...?

MS: Pokud se budeme bavit pouze v intencích zkušebního řádu IRO, tak ano, přinášení a donášení čehokoli kamkoli v rámci vody je hlavní podstatou. Je to příprava pro psy pomáhající při práci vodních záchranářů. V ČR se hodně specializujeme a nejvíce zásahů pak máme při hledání utonulých, ale to je jiný zkušební řád. Při práci se posuzuje hlavně chuť a ochota pro splnění cviků a samozřejmě pak samotné dokončení cviku.

PŠ: Všechny cviky přinášení, ať už směrem ke psovodovi nebo osobě ve vodě, na surfu, v lodi, by měly být provedeny precizně. Od uchopení aportu, lana nebo kruhu, po předání cílovému subjektu.

4. Michale, v dobách kdy vodní práce byly součástí Mistrovství světa záchranných psů jsi úspěšně reprezentoval ČR pod organizací SZBK a stal se Mistrem světa. Popiš nám, jaká atmosféra provázela závody.

MS: Bohužel moje vzpomínky na Mistrovství světa v roce 2007 jsou hodně ovlivněné právě atmosférou, která tam panovala. Byl to první ročník a pořádající organizace měla vidinu, že získají právě ten titul pro sebe. Nakonec jsem byl jediný, který se svým psem splnil všechny disciplíny i přes urputnou snahu pomocníků to dělat těžší. Tím pádem jsem splnil limit pro získání zkoušky a právo být vyhodnocen. Následné zdlouhavé a autoritářské řešení různých protestů k dobrému pocitu nepřidalo. I díky takovým zážitkům lpím na tom, aby mé posuzování a hodnocení psů bylo bez ohledu na okolní vlivy vždy korektní a správné. Je přeci tak krásné a kolikrát dojemné, když po složení zkoušky může psovod s čistým srdcem přijímat oprávněné gratulace.

5. Přibliž nám, jaké povahové rysy nejraději vidíš na psech, které posuzuješ ve vodních pracech.

MS: U vodních prací je to podobné jako u ostatních směrů v záchranařině. Není to pouze o povahových vlastnostech, ale o komplexnosti psa. Pro mě je daleko příjemnější se dívat na psa, který i přes své obavy zapojí srdíčko a překoná sám sebe, než pes, který sice vše umí téměř dokonale jednotlivé cviky, ale jakákoli komplikace mu to dokáže zhatit a vzít chuť do práce. S tím je spjat i vzájemný vztah s psovodem, důvěra a ochota.

PŠ: Možná vás překvapí, ale mám rád psy, kteří nejsou úplně pobláznění vodou. Není ideální, když mají černo před očima – voda, voda, voda. Je dobře, když vnímají psovoda, soustředí se na cviky a vodu mají prostě rádi.

6. Mnoho psovodů má obavy, aby se jim netopil pes a přemýšlí, že by psovi dal plovací vestu. Pokud vím, tak zkušební řád to nezakazuje. Co ty si myslíš o psích plovacích vestách?

MS: Toto téma je složitější a odpověď není úplně jednoznačná, jak by se mohlo zdát. Záleží tedy spíš na konkrétním použití. Pokud pes již nastupuje na vodní zkoušky, tak je předpoklad, že umí plavat a v tu chvíli mu plovací vesta spíš stěžuje pohyb a plavání. Je dobrá pouze pro pomoc psovi při nalézání do člunu a tažení neplavce v nesnázích, něž že by mu pomáhala s plaváním. V tu chvíli pak stačí pouze postroj, za který lze psa bezpečně uchopit. Toto je pohled v rámci vodních prací a zkoušek. Pokud se jedná o praxi, pobytu na lodi či jiných aktivitách na vodě, tak tam je plovací vesta brána jako záchranný prostředek a tam bych jí naopak doporučoval.

PŠ: Plovací vesty jsou pro mnohé psovody zaklínadlo, že se bude psovi lépe a bezpečněji pracovat. To první není tak zcela pravda. Pes musí být na vestu dobře zvyklý a umět v ní plavat a cvičit, je totiž nadnášen, a ne vždy je to pro něj výhoda. Osobně bych dával přednost postroji.

7. Pavle, součástí zkoušky je také takzvaná suchozemská poslušnost. Jak se to se střelbou za chůze a při odložení?

PŠ: U zkoušek lavinových a u zkoušek vodní záchrany se při poslušnosti nestřílí.

8. Poslušnost se prověřuje také ve vodě a to například při cviku ovladatelnost na vzdálenost. Pes musí plavat vyslaným směrem k viditelnému místu jako je např. loď. Po dosažení místa pes plave na druhý bod. Co když se stane, že pes začne “bloudit”. Jak psa správně korigovat/navést? Kolik povelů může psovod použít?

MS: Toto je jedna z disciplín, kdy se jasně ukáže, jak je správně nacvičená práce ve vodě a souhra s psovodem. Pokud pes jasně pochopí vysílání do směrů, tak bude plavat vytýčeným směrem i bez viditelného místa, které je pro něj pak spíše pomocný bod. Počet povelů je daný zkušebním řádem a výrazně se neliší od ostatních zkoušek. Při vodních pracech se pak častěji setkávám s tím, že psovodi dávají velké množství zbytečných či nevhodně použitých povelů, čímž si celkový dojem hodně kazí a psovi nepomáhají.

PŠ: Cvik ovladatelnost na vzdálenost má svá specifika. Jednak neexistuje středový bod (na cvičišti např. kužel) a body ke kterým pes plave jsou jen dva (na suchu 3). Jinak jsou pravidla stejná, to znamená, že jeden povel je v pořádku, druhý znamená maximálně „dobře“ (pro daný směr), třetí maximálně „uspokojivě“ a další „neuspokojivě“.

9. V průběhu závodů, zkoušek se občas vyskytnou i situace, které vedou k ukončení nebo dokonce k diskvalifikaci kynologického týmu. V jakých případech je pes resp. pes a psovod diskvalifikován nebo ukončena práce?

MS: Pro diskvalifikaci jsou jasná pravidla a chování, které je nepřípustné. Nejdůležitější je agrese vůči pomocníkům či jiným psům. U vodních prací je to o daleko větší citlivosti při posuzování, protože ke kontaktu s pomocníkem dochází už z podstaty některých cviků a je opravdu velký rozdíl, pokud dojde ke kousnutí z pouhé nešikovnosti pomocníka při podávání např. lana nebo z agrese. Na druhou stranu musím s potěšením říci, že psi, kteří cvičí vodní práce jsou zvyklí na kontakt s lidmi a agresivní chování znamenající diskvalifikaci jsem za víc jak 20 let co se tím zabývám nezaznamenal. Další možností je ukončení práce a to hlavně z důvodu nechutě k práci, odmítání poslušnosti či neschopnosti dál pokračovat. To je stejné jako o ostatních směrů výcviku a většinou práci, pokud není přehnaně ambiciózní či nepozorný ke svému psovi, ukončí sám psovod.

PŠ: Asi nejznámější důvod diskvalifikace je jakákoliv agresivita psa vůči osobám nebo jiným psům. Dále i protipól povahy, tedy výrazný strach. Pes ovšem nemusí být připuštěn ke zkoušce vůbec, pokud si například nenechá přečíst čip nebo jej nelze najít. Samozřejmě můžeme zkoušku zastavit pro nesportovní chování psovoda (a to kdykoliv během celých zkoušek), pro nedostatečnou připravenost psa, jeho neovladatelnost. Další důvody mohou být fyzické tělesné omezení psa nebo psovoda, používání nepovolených odměn nebo motivačních prostředků během práce, použití donucovacích prostředků. Málo známý důvod dodatečné diskvalifikace je bezdůvodné (neomluvené) opuštění zkoušek.

10. Co byste popřáli našim závodníkům?

MS: Závodníkům bych přál, aby po celou dobu zkoušky i po ní viděli v očích svého psa radost z práce a nemuseli mít výčitky, že to pejsek dělá pouze pro ně.

PŠ: Psovodům bych chtěl popřát, aby soutěživost a snahu o co nejlepší umístění vyměnili za radost z práce se svým čtyřnohým parťákem. Taky aby nebyli nervózní a uvědomili si, že dělají svého koníčka, a tudíž by měli mít potěšení a ne nervy. Samozřejmě ale, aby jim pejsci pracovali tak, jak se to v tréninku naučili.

Děkuji oběma za rozhovor.

Partneři




zapůjčí závodníkům koloběžky

zapůjčí laserovou střelnici na závod DOG BIATLON

Two days of summer dog games in water and on land. Measuring of handling, endurance and accuracy in several races. The main race is EURO CUP RH-W 2023, during which rescue dogs from several European countries will test their skills. You can also try the most demanding endurance race in the Czech Republic for dog handlers and their dogs or put a team together and run a relay obstacle race. Everyone chooses own difficulty level and in the meantime you can watch the international competition of canine water rescuers.


About the event

SAR-DOG.CZ, in cooperation with the Rescue Brigade of Cynologists of the Hradec Králové Region, organizes with the technical support of VZS ČČK and village Listany on 13.9. - 17.9. 2023 the first year of the summer dog games - FITMIN DOG SUMMER GAMES 2023.
The event is conceived as a cynological and sporting social event, which, in addition to the main races, will also include charity and accompanying events. The main races will take place on Friday 15.9. and on Saturday 16.9. on the water surface and in the vicinity of the Hracholusky dam. The center of the event will be the VZS ČČK Keramika camp, where the results of the individual races will be announced and the aforementioned accompanying program will take place.

The main sports program is divided into two parts, which will be held in parallel.
- EURO CUP RH-W
- IRON DOG RACE

If you are interested, you can join the event on FB, where we will publish current information about the event. Link to FB event: https://fb.me/e/2cJ5FHUqb

Contacts:
FITMIN DOG SUMMER GAMES
Martin Brandner
Event leader
tel. +420 721 168 030

EURO CUP RH-W
Kristýna Horynová
Race leader
tel.: +420 776 470 955

IRON DOG RACE CZ
Šimon Vokurka
Race leader
tel: +420 773 077 404

E-mail: dogsummergames@seznam.cz

ACCOMMODATIONS


Each competitor arranges his own accommodation.
+(420) 608 749 745 rezervace@kempkeramika.cz
www.kempkeramika.cz


EURO CUP RH-W 2023

The traditional annual race of rescue dogs in water works EURO CUP RH-W 2023, this is a prestigious race with an exam registration with international participation. The race will be held according to the IRO International Trial Rules for Rescue Dogs.
There will be two judges:
Pavel Šabacký (Sirius) international IRO judge
Michal Svoboda (SZBK) national FCI and SZBK judge
There will be competition in all three advanced categories. Beginners RH-W V, advanced RH-W A and master class RH-W B. The race is divided into two days. Spectators will be able to watch the racing events from reserved places - you can look forward to seeing exercises such as rescuing a drowning person, bringing rescue equipment, pulling a boat by dog, obedience on land, endurance swimming, etc. Competitors from CZ, SK, SL, PL and DE have already promised to participate.

Registration for EURO CUP RH-W 2023 can be found here:
https://www.zachranari.cz/plan/euro-cup-rh-w_1705.html

Cviky:

RH-W V
1. Distance Swim 300 m
2. On-Leash heeling
3. Going through a group of people
4. Change of position
5. Down under distraction
6. Mounting and Riding on a Surfboard
7. Retrieving from the water
8. Travelling by boat
9. Retrieving a line starting from the shore: 30 points
10. Rescuing a person starting from the shore:

RH-W A
1. Distance Swim 500 m
2. Off-Leash heeling with Group
3. Change of position
4. Carry and Hand over
5. Down under distraction
6. Retrieving from the water
7. Mounting and riding on a surfboard
8. Directability at a distance
9. Transport by boat
10. Bringing a rescue device starting from the shore: line, distance 25 m
11. Rescuing a person starting from the shore: harness, distance 25 m
12. Bringing a rescue device starting from a boat: line, distance 25 m
13. Rescuing a person starting from of a boat: harness, distance 25 m
14. Transport of a disabled boat: rowboat, distance 25 m
RH-W B
1. Distance Swim 800m
2. Off-Leash heeling with Group
3. Change of position with Draw
4. Carry and Hand over: 10 points
5. Down under distraction 10 points
6. Mounting and riding on a surfboard
7. Directability at a Distance: 10 points
8. Retrieving from the water, throwing from boat
9. Transport by boat
10. Bringing a rescue device starting from the shore, distance 40m
11. Rescuing a person starting from the shore, distance 40 m
12. Bringing a rescue device starting from a boat, distance 40 m
13. Rescuing a person starting from a boat, distance 40 m
14. Transport of a disabled boat, distance 40 m

IRO Exam Regulations

https://www.iro-dogs.org/fileadmin/user_upload/FCI_IRO_International_Trial_Rules_IPO-R.pdf

Addendum

https://www.iro-dogs.org/fileadmin/user_upload/FCI_IRO_International_Trial_Rules_IPO-R_Addendum.pdf

IRON DOG RACE CZ

The second and larger part of the games will be endurance, obstacle and speed races for canine teams consisting of a handler and a dog. Everyone will surely find a race that will suit them. You will be able to choose from the following races.

Dog relay-race 2-2-2

Obstacle course relay race for three-member canine teams at 3 x 2 km

Dog Biathlon

A 3 x 2 km race with laser sports weapon shooting. The first section is followed by standing shooting and the second section by prone shooting.

IRON.SAR-DOG.CZ

A unique race that currently has no analogues in the Czech Republic. Triathlon, has two versions - long and short.
Long version: swimming with a dog 1 km, riding a scooter with a dog 10 km and running with a dog 10 km
Short version: swimming with a dog 400 m, riding a scooter 3 km and running with a dog 3 km

Registration here: https://forms.gle/pJWXXJXqkDTFm4su8

Harmonogram

Wed 13.9.

9:00-11:00 Individual trainings EURO CUP 2023 RH-W
13:00-16:00 Training with a helper in the water EURO CUP 2023 RH-W

Thu 14.9.

Time off for competitors (site preparation)

Fri 15.9.

9:00 -17:00 Obedience and skills EURO CUP 2023 RH-W
9:30 - 11:00 Dog relay-race 2-2-2
12:00 Announcement of the results of the Dog relay-race
12:30 - 14:00 IRON SAR-DOG.CZ 0,4-3-3
14:00 - 17:00 IRON SAR-DOG.CZ 1-10-10
18:00 Announcement of IRON SAR-DOG.CZ results
19:00 Music group performance / Dj

Sat 16.9.

9:30-11:00 Dog Biathlon 2-2-2
11:00-12:00 Charity run for dog shelters
13:00 Announcement of Dog Biathlon 2-2-2 results
9:00-17:00 Water works EURO CUP 2023 RH-W
18:00 Announcement of the results of EURO CUP 2023 RH-W
19:00 Music group performance / Dj

Sun 17.9.

Departure

The organizer reserves the right to change the schedule..


Rozhovor s rozhodčími

Available only in czech language.

Partneři